top of page

Daha Sağlıklı Yaş Al, Daha Uzun Yaşa

Güncelleme tarihi: 18 Mar 2021

Yoga ile Sağlıklı Yaş Al ve Daha Uzun Yaşa


Yaşamımızda kaçınılmaz tek bir şey varsa, o da yaş aldıkça bedenlerimizin değişmesidir. Bazen bu değişimlerin sağlığımıza derin etkileri olur. Belki de bu yüzden yaş aldıkça daha fazla sağlık sorunu ile uğraşmak zorunda kalıyoruz.

Yoga pratiği, değişen bedenimizle ilgilenmemiz için bize çeşitli araçlar sunuyor. Yapılan araştırmaların geldikleri tek bir nokta var; yoga yapmak, ileri yaştakilerin fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığını pozitif yönde etkiliyor.

70 yaşında başlayanlarla beraber 20'lerinde başlamış ve halen devam eden yaşlılar arasında gençliğinden itibaren yapanların güçlerini ve esnekliklerini ileriki yaşlarda da korumaya devam ettiğini görebilirsiniz.


Kalp Hastalıkları

Kalp hastalıkları ileri yaştaki Amerikalılar için en başta gelen ölüm sebebidir. 65 yaş ve üstünün üçte birinde kalp rahatsızlığı sonucu ölüm görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) istatistiklerine göre Türkiye genelinde 2016 yılında meydana gelen ölümlerin yüzde 39.8’inin nedeni kalp ve damar hastalıkları.


2014 yılında Amerika ve Hollanda’da denekler üzerinde yapılan çalışma sonucunda yoga pratiği yapanların kalp hastalığı riskinin azaldığı dikkat çekti. Yoga kardiyovasküler (Kalp Damar Sistemi) risk faktörlerini ve kalp krizi riskini azaltıyor. Kardiyo yapanlarla aynı etkiyi yaşıyorlar. Yaş aldıkça yoga, kardiyo yapmaktan daha kolay ve rahat hareket alanı sağladığında daha hızlı geri dönüş alabiliyorlar.


Kireçlenme

Orta yaş ve üstündeki beş kişiden biri kireçlenme sorunu yaşıyor ve hareket etmek ızdıraba dönüşüyor. Sabahleyin yataktan kalkmak bazen mücadele gerektiren bir şeye dönüşüyor. Katılık, iltihap ve eklemlerdeki ağrılar gündüz ve gece sorun olmaya devam ediyor.


Johns Hopkins Medicine hastanesinde dizde kireçlenme veya romatizma yaşayan 75 kişi arasında yapılan araştırmada 2 gruba ayırıyorlar. Biri yoga yapan diğeri de normal hayatlarını devam ettiren. Haftada 2 yoga dersleri ve haftada 1 evde yoga pratiği olarak özellikle kireçlenme ve romatizma yaşayanlara özel yoga yapılıyor.


Yoga yapan grup yüzde 20 iyileşirken enerjileri, modları yani moralleri artıyor, ağrıları azalıyor.Düşmeler

Denge yaş ilerledikçe azalıyor. Denge azaldıkça düşme de artıyor. İleri yaştakilerin yaşadıkları en büyük sıkıntılardan biri düşmek.


15 yaşlı 12 hafta boyunca haftada 2 kere 75 dakikalık yoga derslerine katıldılar. Her derste duruş ve nefes çalışmaları ön plandaydı. Aynı zamanda kollarda, bacaklarda ve ayaklarda güç çalışmaları yapıldı ki düşme durumunda tekrar kalkabilmek için güçlü olunsun. Yoga yapmak düşme korkularını azaltırken dengelerini geliştirdi.Daha Uzun Yaşa – Kaliteden Ödün Verme

65 yaş üstünü stüdyo derslerinde fazla sık göremesek de yavaş yavaş artmaya başlamıştır. Genelde pilates tercih ediyorlar sonra pilatesin sadece fiziksel yoganın hem fiziksel hem ruhsal gelişimini anlayınca yogaya yöneliyorlar.


Gentle Flow, Yoga Terapi, Yin Yoga ve Sandalye Yogası ileri yaştakilerin evde veya stüdyolarda deneyebilecekleri yoga tarzları.19 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


Yazı: Blog2_Post
bottom of page